Piątek. Dzień precli. Kupiłem trzy: Szpinak na Wypasie, Grecki i z czekoladą. Pięć minut—i po preclach. Napełniwszy żołądek sokiem, opieram się na krześle i rozglądam się po biurze. Wszyscy bezsensownie wpatrują się w ekrany. Ciekawy jestem, co zmusza ich do chodzenia do pracy? Codzienne przebywanie osiem godzin przed komputerem, rozstrajanie nerwów, upośledzanie wzroku i postawy? Co jest takiego pociągającego w tym, żeby być wykolejonym dodatkiem maszyny?

Pieniądze? Ale czy pieniądze są wystarczającym powodem, żeby tak roztrwaniać swoje najlepsze lata? Jeśli każdy z nich wygra jutro miliard, czy staną się tymi, kimi chcą się stać? Czy pieniądze są tylko wygodną wymówką? Przecież pieniędzy zawsze brakuje! A jak być tym kim chcesz bez pieniędzy? Czy otrzymane 10–314932 milisekundy kosmicznego czasu (znane także jako średnie statystyczne ludzkie życie) jest warte tego, żeby spędzać je na wymówce?

Zgadzam się, że wymówka jest wygodna. Ona jest jak matczyne łono, w którym jest ciepło i bezpiecznie. Ale kiedyś trzeba się urodzić! Ona jest jak marchew przed nosem osła, która daje iluzoryczny cel. Jednak nie można wiecznie być osłem! Ona jest również pokrywą włazu kanałowego, szczelnie przykrywającego system rur, ścieków i rezerwuarów, których jedyną funkcją jest odprowadzenie strachu. W małych, ledwie wyczuwalnych ilościach.

Ale co jest takiego strasznego w byciu kim chcesz? Czyż nie jest to najlepsze na świecie uczucie—uczucie samorealizacji? 

Co mnie samego tutaj trzyma? Oczywiście—pieniądze. Pieniądze to wszystko! Przecież bez nich nie kupisz ani jednego precla, a życie bez precli to nie życie!

Advertisements
Posted in PL

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.